Fieseler Fi 156 W.Nr 1824 / 1024/?
TG+L (M?)
Jednotka, pilot ?
Brandýs nad Labem- Vrábí, 8.5.1945
Ilustrační snímek Fi 156
V závěrečných hodinách 2. sv. války v okupovaném Československu došlo nedaleko dnes již neexistujícího rybníka Hyklák na okraji Brandýsa nad Labem k havárii německého pozorovacího a kurýrního stroje Fi 156 Storch. Událost se stala 8. května 1945 krátce po 14. hodině. Stroj několikrát prolétl nízko nad městem, kde probíhal ústup, či spíš závěrečný úprk německých vojsk promíchaných s civilním obyvatelstvem. Letadlo údajně zakroužilo nad budovou železničního nádraží, pilot se možná snažil podle nápisu na nádraží zorientovat. Během toho bylo dle pamětníků / J. Vlček / na letadlo několikrát stříleno povstalci z brandýského "Ostrůvku" a ze střechy budovy starého soudu. Letoun byl buď střelbou zasažen, nebo došlo k technické závadě. Stroji začal vynechávat motor, přeletěl od nádraží vysoký železniční násep a u Hykláku během pokusu o nouzové přistání havaroval. Na palubě byli údajně tři členové posádky. Jeden byl těžce zraněn, jeden lehce a třetí osoba vyvázla bez zranění. Letadlo bylo při nehodě zcela zničeno, o ostatní se pak postarali místní obyvatelé, kteří stroj rozebrali na použitelné části. Vrak letadla byl krátce po skončení války odklizen.
K události se zachovaly dvě fotografie, ze kterých lze vyčíst množství dalších informací.
Z fotografie je patrné trupové označení TG+L / čtvrté písmeno pravděpodobně "M" /. Rovněž tak je částečně čitelné výrobní číslo na směrovém kýlové ploše- W.Nr. 1824 či 1024 / foto Oblastní muzeum Praha-východ via Petr Enc /
Místo dopadu ze stejného úhlu v r. 2019
Trosky stroje v květnu 1945. Vlevo dobrovolný hasič Jaroslav Hykada, dobrovolník národní stráže. Vpravo dobrovolný hasič Antonín Krtil.
Tato fotografie je důležitá rovněž pro určení místa dopadu. Vzadu, v železničním náspu je patrný tunel, kterým protéká Vinořský potok. Tunel se v náspu nachází dodnes, i když je zarostlý křovinami. / foto Oblastní muzeum Praha-východ via Petr Enc /
Letecký snímek prostoru havárie z r. 1947
Za pomoc při zpracování tohoto případu bych rád poděkoval průvodci zámku v Brandýse nad Labem a místnímu historikovi p. Petru Encovi.
Pavel Krejčí 9.2020