North American P-51D Mustang

 

44-14527  VF-A

 

336. Fighter Squadron, 4. FG, 8.AF

 

2./Lt. Maurice W. Miller

 

Praha-Vinoř     16.4.1945

 


 Letoun  P-51D 44-14527 v době, kdy nosil kód VF-S a létal s ním Lt. Charles W. DuPree. Stroj v té době nesl jméno "Sack Queen" /www.littlefriends.co.uk/

 

 

Pro bojové akce nad Evropou dne 16.4.1945 byla 4. Fighter Group rozdělena na dvě sekce. Sekce "B" se v blízkosti Stuttgartu setkala s bombarovacím svazem, který doprovázela nad cíl - letiště Rosenheim-Gablingen. Během následujícího volného stíhání zničili letci této sekce na zemi 44 letadel a několik dalších objektů. Vše proběhlo bez jediné vlastní ztráty.

  Rozdílně se vedlo sekci "A" vedené Lt. Col. Sidney Woodsem. Ta  odstartovala ze základny Debden s cílem zničit německé letouny, které se dle fotoprůzkumu nacházely ve velkém množství na letištích Praha- Kbely, Letňany a Ruzyně. Hlavním cílem byly Kbely. Po třech hodinách letu, v 15 hodin vstoupily stroje do vzdušného prostoru Prahy. Několik prvních útoků na letiště ve Kbelích proběhlo relativně v poklidu a reakce  protiletecké obrany byla chabá. Vše se ale změnilo po několika minutách, kdy se nad východním okrajem Prahy rozpoutalo peklo. Hustá a přesná palba flaku během dalších náletů zasáhla velké množství útočících Mustangů a několik jich poslala k zemi. Nejvíce zdecimovaná byla 336. Fighter Squadron, které přišla o šest letounů. Capt. Leroy Carpenter a Capt. Carl R. Alfred zahynuli, ostatní piloti měli více štěstí a buď opustili letouny padákem, nebo nouzově přistáli. Jedním z nich byl 2./Lt. Maurice W. Miller. Jeho P-51D s trupovým označením VF-A byl zasažen palbou ze země při čtvrtém průletu nad plochou ve Kbelích kolem 15.10 hod. Lt. Miller později popsal, že se mu podařilo zapálit Ju 88 uprostřed letištní plochy, když motor jeho stroje náhle vypověděl službu. Pilot neváhal, otočil  poškozeného Mustanga směrěm na východ mimo zástavbu, vybral si vhodné pole a na něm  přistál. Přistání to bylo  velmi tvrdé, trup stroje se před ocasními plochami zlomil, vrtule i s vrtulovým nábojem se od stroje utrhla a skončila desítky metrů daleko. Pilot však přežil bez zranění. Pokusil se ukrýt, byl však spatřen a asi po patnácti minutách zajat německými vojáky a odvezen  k výslechu. Letadlo se nakrátko stalo předmětem zájmu místních obyvatel. Na událost si dodnes dobře vzpomíná například pamětník ze Satalic pan Zdeněk Táfl, se kterým jsem v březnu 2017 mluvil. 

Letadlo bylo druhý den, tedy 17. dubna odvezeno na vrakoviště do Kbel. Lt. Miller putoval do zajateckého tábora Stalag VII A v Bavorsku, kde se 29. dubna dočkal osvobození. Po skončení 2. světové války se vrátil do USA. Zemřel 16. března 2013 ve věku 89let v Chicagu.

 

Druhá známá podoba Mustangu 44-14527 je zachycená na fotografii z března 1945. Letoun nosil kód VF-S-, nápis "Mary" na kapotě motoru byl zřejmě černý na bílém podkladu. Kód VF-S- byl vystínován červenou barvou. Pomlčka za kódem znamenala, že u jednotky se vyskytoval jiný stroj s kódovým písmenem "S". Letoun dostal později kód VF-A-, již bez stínů. Další zbarvení odpovídalo standartu 336. FS. Letoun v barvě kovu, křídla tmelená kvůli snížení aerodynamického odporu  a nastříkaná barvou Aluminium. Příď letounu červená, směrové kormidlo světle modré. Pás proti oslnění před kabinou v barvě Olive Drab, rám kabiny Olive Drab, nebo černý.  /Foto Francis Grove via P. Třešňák/

 

  Hlášení četnické  stanice Vinoř ze 17.4.1945 k události. /Via P. Třešňák/

 

 

 

 Výtah z MACRu č. 14124 s výpovědí týkající se okolností ztráty letounu Lt. Millera

 

 

MACR byl doplněn výpovědí samotného pilota po jeho návratu ze zajetí. /Fold3.com/

 

 Výpověď pilota /via Z. Táfl/

Sérii fotografií pro tento web poskytnul pan Radek Palička. Některé z nich nebyly nikdy publikovány a ty které už otištěny byly, nikdy ne v této kvalitě. Radkovi patří opravu velký dík!!!

 

 

 

 

   
4.1945 4.2017

 

 Prameny: K. Foud, V. Krátký,J. Vladař "Poslední akce"  NAVA 1997

                M.Plavec, F. Vojtášek " Bomby na Květnou neděli" Svět Křídel 2012

                webové stránky F. Vojtáška "https://hloubkari.wordpress.com"

                Osobní sbírka R. Paličky

                Osobní sbírka a vzpomínky Z. Táfla - Satalice

                Pavel Třešňák

Pavel Krejčí 4.2017