Focke-Wulf Fw 190F   W. Nr 586 673

 

I./Schlachtgeschwader/SG/ 4

 

Obfw. Adolf Rohde

 

Náměšť nad Oslavou  17.4.1945

 

Ilustrační obrázek Fw 190F

 

 

 Na podzim roku 2014 byly po vypuštění rybníka Rathan v Náměšti nad Oslavou objeveny trosky německého  letounu. Následným ohledáním pracovníky Moravského zemského muzea v Brně bylo zjištěno, že jde s největší pravděpodobností o letoun Focke-Wulf Fw 190. Během dalšího šetření bylo zjištěno, že 17.4.1945 byl na hřbitově v Náměšti nad Oslavou pochován pilot Obfw. Adolf Rohde. Podle archivních dokumentů měl být tehdy jeho stroj sestřelen sovětskými stíhači v oblasti Hustopečí. Obfw. Rohde byl příslušníkem Schlachtgeschwader 4, respektive její 2. Staffel. Pilotoval stroj Fw 190F výrobního čísla 586 673. 

 

Hlášení četnické stanice v Náměšti nad Oslavou, které zcela jasně potvrzuje, že šlo i letoun Obfw. Rohdedo.

/Spolek hist. letectví Třebíč via. Pavel Beroun/

 

Dle svědectví místního pamětníka přiletěla ze směru od obce Březník německá stíhačka. Hořel jí  motor a ztrácela výšku, následně se zřítila se do rybníka Rathan. Místo zajistili němečtí vojáci, kteří vyprostili tělo pilota a odvezli největší trosky. Pilot byl ještě toho dne pohřben v Náměšti, později byly jeho ostatky převezeny a pohřbeny v Chebu.

 

Hrob pilota na Německém vojenském hřbitově v Chebu

 

Dne 19. října 2014 proběhl na místě dopadu terénní výzkum.  Akci organizovalo MZM Brno, Muzeum Vysočina a Spolek historie letectví Třebíč. K akci byli přizváni nadšenci letecké historie z celé republiky, za což organizátorům patří srdečný dík. Nejpodstatnějším nálezem byl vrtulový list, který jednoznačně potvrdil, že šlo o "stodevadesátku". Nalezené předměty jsou dnes vystaveny v prostorách Muzea Vysočiny v Třebíči.

 

Fotografie z terénního průzkumu dne 19.10.2014 a nalezených artefaktů. /Spolek historie letectví Třebíč via Zdenek Prukner a Pavel Beroun/

S

 

   
Vrtulový list Závaží z vrtulového listu

 

 Výrobní značky na dříku  listu

 

   
Zbytky munice Zámek podvozkové nohy

 

   
Drobné fragmenty překrytu a konstrukce letounu Zámek kapoty motoru či krytu kanonu

 

 Komponentový štítek

 

Vrtulový list vystavený v Muzeu Vysočiny

 

 

Prameny: Moravské zemské muzeum Brno

               Spolek historie letectví Třebíč

               Muzeum Vysočiny Třebíč

Za pomoc chci jmenovitě poděkovat Z. Pruknerovi, P. Berounovi a V. Schildbergrovi

 

Pavel Krejčí  4.2017