Lisunov Li-2 v.č. 18423509

 

YR-TAI

 

společnost TARS

 

Ploužnice u Lomnice nad Popelkou, okr. Semily

 

21.11.1947

 

 

 

 

 

2014

 

Letoun rumunské společnosti TARS na lince z Bukurešti do Prahy se 21.11.1947 během letu dostal do  vážných problémů. Co se přesně stalo není jasné, oficiální vyšetřovací spis se mi nepodařilo získat.  Letadlu pravděpodobně selhalo radiovybavení a posádka ztratila orientaci. Plánovanou destinaci-Prahu  letoun minul o několik desítek kilometrů východně a dostal se do kopcovitého terénu v oblasti Semil. Posádka se zřejmě pokusila obnovit navigaci v přízemním letu, v oblasti ale panovala mlha. Letadlo zachytilo o stromy nedaleko železniční zastávky v Ploužnici. Stroj byl stržen do lesa, vytvořil několik desítek metrů dlouhý průsek a dopadl na přilehlé pole. Jedna z palivových nádrží vzplála a letoun téměř celý shořel.

Vrak letounu na poli těsně po nehodě

 

Informace o počtu osob na palubě se rozcházejí, rovněž tak informace o počtu obětí. Nehoda se stala v pátek, v nedělním vydání "Stráže severu- deníku pracujícího lidu" je informace, že na místě zahynulo sedm lidí, další dva pak v nemocnici. Je ovšem možné, že počet obětí potom ještě narostl.

 

/via J. Šefců/

 

Nehodě se věnoval spolek KVLH Rváčov, viz web spolku:  http://www.kvlhrvacovcerna.estranky.cz. 

 Jardovi z KVLH děkuji za bokorys "Líčka" !

 

Kolem místa nehody jsem v minulých letech několikrát projížděl, hledání pozůstatků havárie na poli ale nebylo možné kvůli zemědělské činnosti. Příležitost se naskytla až v r. 2016, kdy bylo pole čersvě zorané. Na místě se mi podařilo najít několik zajímavých fragmentů z letadla a jeho vybavení.

   
Fragmenty z letounu Zbytky nádobí- sklenice, talířky...

 

   
Torzo příborového nože Plexisklo z oken letadla

 

   
? ?

 

   
Značka na hrotu Úsekový spínač z kabiny

 

   
Značky na spínači Rok výroby- 1943

 

Příborový nůž

 

Zajímavým faktem je, že při odklízení trosek letounu v r. 1947 bylo na palubě nalezeno určité, ne uplně zanedbatelné množství zlata. Zdá se, že šlo o rodinný poklad někoho kdo se snažil svoje cennosti převézt z Rumunska pryč. V Rumunském kríálovství totiž v té době došlo ke komunistickému převratu. Tématu se věnoval na stránkách Badatele.net p. jaroslav Mareš. Odkaz zde: Badatele.net

 

 

Pavel Krejčí 4.2016